موسوی: آتش سوزی های اخیر در کشور ربطی به حملات سایبری نداشته است

به گزارش وبلاگ بام دماوند، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه آتش سوزی های اخیر در کشور ربطی به حملات سایبری نداشته، توضیح داد: ممکن است در دفاع از خود در مقابل حملات سایبری از هر وسیله ای اعم از فضای سایبری یا سایر جنگ افزارها استفاده کنیم.

موسوی: آتش سوزی های اخیر در کشور ربطی به حملات سایبری نداشته است

به گزارش گروه سیاست خارجی وبلاگ بام دماوند، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (پنجشنبه) در گفت وگویی با وبلاگ بام دماوند به ادعاها در باره خرابکاری و حملات سایبری علیه کشورمان توسط برخی دولت ها و رژیم ها پاسخ گفت.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به ادعاهایی که اخیرا در فضای رسانه ای شاهد آن هستیم، آیا شما تایید می کنید که حملات سایبری به کشور اجرا شده است؟ گفت: هزاران حمله سایبری به صورت روزانه به زیرساخت های کشور می گردد که چیز جدیدی نیست، بیشتراین حملات بدون هیچ تاثیری توسط سامانه های پدافند و تیم های واکنش به حوادث کامپیوتری ما دفع می شوند.

مهاجمان به اهداف اصلی خود در این حملات نرسیده اند

سخنگوی وزارت خارجه افزود: در چند ماه اخیر چند حمله سایبری با ابعاد گسترده تر هم به زیرساخت های کشور اتفاق افتاده که با تحلیل ابعاد و فناوری به کار رفته می توان گفت از ناحیه دولت ها پشتیبانی یا اجرا شده است. خوشبختانه مهاجمان به اهداف اصلی خود در این حملات نرسیده اند.

موسوی اضافه نمود: آنالیز های فنی و الکترونیک فارنزیک توسط متخصصان داخلی اجرا شده و دولت های حمایت کننده و راهنمایی کننده حملات (در برخی موارد دولت حامی) به همراه گروه های مباشر این حملات شناسایی شده اند.

سخنگوی وزارت خارجه عنوان نمود: حجم ارتکاب به جرائم و اعمال نقض مقررات بین المللی که بیشتر اعمال این مورد اخیر توسط دولت آمریکا صورت می گیرد یک مسئله نگران کننده برای همه دنیا است که جامعه بین المللی باید پاسخ مناسبی به آن بدهد.

آتش سوزی های اخیر ربطی به حملات سایبری نداشته

وی در پاسخ به این پرسش که آیا خرابکاری ها و آتش سوزی های اخیر ناشی از این حملات بوده است؛ مخصوصا با توجه به خبری که در خصوص دستور رئیس جمهور آمریکا برای حمله سایبری به ایران و چند کشور دیگر منتشر شده است؟ عنوان نمود: خیر، آتش سوزی های اخیر ربطی به حملات سایبری نداشته است. در خصوص دستور آقای ترامپ خیلی طبیعی است که بگوییم از این پس هر حمله سایبری به ایران بگردد مظنون اصلی دولت آمریکا خواهد بود، مگر اینکه خلاف آن ثابت گردد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: ما پیگیری بین المللی این دستور غیر قانونی و مجرمانه و اثبات مسئولیت دولت آمریکا را در دستور کار قرار خواهیم داد. همچنین حق را برای دفاع مشروع و پاسخ متناسب و مقتضی به تجاوز و لطمه به کشورمان را به حملات سایبری و غیر سایبری محفوظ می داریم.

آتش سوزی محدود در جنگل و پالایشگاه و غیره در فصول تابستان نه عجیب است و نه مختص به سال جاری بوده

موسوی در پاسخ به این سوال که آیا ایران پاسخی به این حملات داده یا میخواهد که بدهد؟ گفت:اجازه بدهید که اول روشن کنم که برعهده دریافت غیر رسمی یا بلوف های توخالی در انتساب هر حادثه ای که در کشور ما رخ می دهد توسط دیگران نشان دهنده اوج استیصال و دست بسته بودن آنهاست وگرنه آتش سوزی محدود در جنگل و پالایشگاه و غیره در فصول تابستان نه عجیب است و نه مختص به سال جاری بوده است.پس آنچه شرح می دهیم الزاما ربطی به حوادثی که در ذهن شماست ندارد.

موسوی اضافه نمود: ایران حق خود در انجام عمل متقابل مناسب و متناسب را در زمان مقتضی محفوظ می داند. ما ممکن است در دفاع از خود در مقابل حملات سایبری از هر وسیله ای اعم از فضای سایبری یا سایر جنگ افزارها استفاده کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه بیان نمود: علاوه بر این، ما همه کوشش خود را به کار خواهیم بست تا مسئولیت بین المللی کشوری که شروع کننده یا تسهیل کننده چنین حملاتی باشد را اثبات نموده و آنها را در مقابل اعمال غیر قانونی خود جوابگو کنیم.

به گزارش فارس، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) بعد از برخوردار شدن از اختیارات گسترده تر برای انجام عملیات های سایبری در سال 2018 عملیات های مخفیانه ای را علیه چند کشور از جمله ایران انجام داده است.

یاهونیوز در این خصوص گزارش داد: این مجوز مخفیانه با برطرف برخی محدودیت های موجود، به آژانس جاسوسی آمریکا اختیارات بیشتری برای انجام عملیات های مخفیانه سایبری هم از لحاظ نوع عملیات ها و هم از لحاظ اهداف آن عملیات ها اعطا نموده است. با این فرمان، سیا مجاز شده بدون احتیاج به دریافت اجازه از کاخ سفید عملیات های سایبری مخفیانه انجام دهد.

یک مقام سابق امریکایی دستور رئیس جمهور آمریکا را بسیار ستیزه جویانه توصیف کرد و گفت که به سیا اختیار انجام حملات سایبری علیه چند کشور دشمن را داده است. وی گفت در این سند از روسیه، چین، ایران و کره شمالی نام برده شده، اما این سند برای برخی کشورهای دیگر هم قابل اجرا است.(اینجا بخوانید)

پیش از این نیز علیرضا میریوسفی سخنگوی نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل در پاسخ به یادداشت مغرضانه بلومبرگ تأکید کرد که هرگونه خرابکاری در ایران، می تواند شروعی برای یک درگیری تمام عیار باشد.(جزییات بیشتر)

منبع: خبرگزاری فارس

به "موسوی: آتش سوزی های اخیر در کشور ربطی به حملات سایبری نداشته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موسوی: آتش سوزی های اخیر در کشور ربطی به حملات سایبری نداشته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید